Skip to main content

Android Telefonlarda Usb Problemi

Telefonum kendi kendine araba moduna girmeye ve şarj sırasında problem yaratmaya başladı. Genel olarak sorun usb portu ile alakalı olduğu kesindi. Telefonu bilgisayara taktığım zaman tanıyamıyor, bazen şarj oluyor bazen olmuyor, bazen takılı değilken bile şarj olduğunu zannediyordu. Sorunu yazılımsal olabilir diye her türlü şeyi denedim ama çözüm olmadı.

Sorunun çözümü olarak internette okuduğum ingilizce kaynaklarda USB portun 4 ve 5 inci pinlerinde gizli olduğunu öğrendim. Telefon 4 ve 5. pinler üzerinde direnç oluşunca (yağ, su, kir vb.) telefon araçta kullanıldığını zannediyor. Donanımsal bu uyarı yazılımsal desteklenmediği için telefon saçmalıyor.

Çözüm ise aslında çok basit ama uygularken dikkatli olmak lazım. Öncelikle kendiniz uğraşmanızı tavsiye etmiyorum. Bir profesyonele danışın yada teknik servise götürün.

CİHAZINIZDA OLUŞABİLECEK PROBLEMLERDE TÜM SORUMLULUK SİZE AİTTİR. BU YAZIDA ANLATTIKLARIM KENDİ TECRÜBELERİM VE YABANCI FORUMLARDAN OKUDUKLARIMDAN İBARETTİR.

1- Ama herşeye rağmen kendiniz uğraşmak isterseniz öncelikle bir fırça, bir kürdan, peçete ve kolanya( tercihen contact sprey ama ben tatilde olduğum için bulamadım).
Amacımız usb portu temizlemek. İşlem sırasında TELEFONU KAPATIN VE BATARYASINI SÖKÜN.
2- İlk olarak kürdan ile içindeki pamukçuk ve iplikleri temizlemeye çalışın. Kuvvet kulanmayın ve nazikçe davranın. Pinlere zarar vermemeye çalışın.
3- Ardından fırça ile nazikçe temizleyiniz.
4- Sonrasında kolanyalı peçete yada mendili kullanarak pinleri silmeye çalışın. Kürdan yardımcı olabilir ama cok zorlarsanız USB portu yamuktabilir yada kırabilirsiniz unutmayın.
5- Ardından kurumaya bırakın. Benzer bir işlemi içine çok bir şey sokmamak ile USB kabloyada uygulayabilirisiniz.
6- Son olarak kesin kuru olduğundan emin olmadan deneme yapmayın telefonu açmayın.

Bu yöntem bende işe yaradı. Bu yöntemi telefonumun zaten garantisi olmadığı için denedim ve USB portu tamamen sökerek temizledim. Her ihtimale karşı. Ama KESİNLİKLE TAVSİYE ETMİYORUM:

Comments

  1. Bunun aynisini bir HTC cihazda da duymustum. Sanirim bir de ozel spreyler varmis. Cocuk oyle cozmustu. Spreyi sikiyormussun ve cozuluyormus.

    ReplyDelete
  2. dediğin sprey yağsız contact sprey olmalı. Evde vardı ama memlekette olduğum için en ilkel yöntemlere başvurdum. Bes gun boyunca cok sinir etti telefon. Özellikle kapattıgım zaman tekrar acılması cok ilgincti...

    ReplyDelete
  3. sağolasın hocam. Açıklamanda gayet anlaşılır olmuş. Yardımların için teşekkürler

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Using Accelerometer when Screen Off

Introduction

Android Phones have a lot of built-in sensor such as gyro, proximity and accelerometer.
Using Accelerometer in Android is a known thing. For listening sensors, class or service needs a SensorEventListener implementation. An Activity is only exists when you are seeing it. When phone enters standby mode, activity which was recently active frozen and restored whenever needed. While this frozen time, activity doesn’t run. Because of that it doesn’t need sensor updates. And Android stop to listen some sensors for power management.

Services have this condition like classes (activity). In contrast to class, a service run every time, even when phone is in standby mode. Therefore Services needs sensor updates for some situations. But android stop to listen some sensor(accelerometer) in some different phones.

There is a solution for that. This is not an exact solution but it work with a lot of phones.

With a BroadcastReceiver listenIntent.ACTION_SCREEN_OFFand register sensor listener a…

How to change position of MyLocationButton on new Map API v2? Explained

When an app use map and design some layout on this map (TextView, Button or image), developer needs to change position of default buttons of map view. (MyLocationButton, ZoomControl or compass...) As far as i know, there are two possible way for changing position of myLocationButton's position.

1- * - Disable it
    * - Create new button programmatically
    * - Add animateCamera(toCurrentLocation) to onClickListener of this button
    * - And place it wherever you want

But if you don't want to write all that there is a hack for that.

2 - * - findViewById() of hardcoded button with;
ZoomControl id =0x1MyLocation button id =0x2      * - And do whatever you want:
// Find map fragment
SupportMapFragment mapFragment = (SupportMapFragment) getSupportFragmentManager().findFragmentById(R.id.map);

// Find myLocationButton view
View myLocationButton = mapFragment.getView().findViewById(0x2);

if (myLocationButton != null && myLocationButton.getLayoutParams() instanceof RelativeLayout.…

How to use SwipeRefreshLayout? Example

Google just released a new version of Android Support Library with SwipeRefreshLayout[1]. It is pull to refresh layout based on Google Now, not Gmail. Before this release most of android developers use PullToRefresh library from Chris Banes (Special thanks to him for great libraries and android development tips) But with the recent release of Google, Chris drop his support to own library - PullToRefresh. [2] We have SwipeRefreshLayout now it is simple to use with a few line of codes.


Step One: Install
Update your Android Support Library in Android SDK manager and make sure you have version 19.1. Then right click on project and select "Android Tools->Add Support Library". After instaltion your project has brand new support library.


Step Two: Layout
You should add your scrool view or list view in to a "SwipeRefreshLayout"

<android.support.v4.widget.SwipeRefreshLayout xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android" android:id="@+id/srl_contai…