Skip to main content

Android Telefonlarda Usb Problemi

Telefonum kendi kendine araba moduna girmeye ve şarj sırasında problem yaratmaya başladı. Genel olarak sorun usb portu ile alakalı olduğu kesindi. Telefonu bilgisayara taktığım zaman tanıyamıyor, bazen şarj oluyor bazen olmuyor, bazen takılı değilken bile şarj olduğunu zannediyordu. Sorunu yazılımsal olabilir diye her türlü şeyi denedim ama çözüm olmadı.

Sorunun çözümü olarak internette okuduğum ingilizce kaynaklarda USB portun 4 ve 5 inci pinlerinde gizli olduğunu öğrendim. Telefon 4 ve 5. pinler üzerinde direnç oluşunca (yağ, su, kir vb.) telefon araçta kullanıldığını zannediyor. Donanımsal bu uyarı yazılımsal desteklenmediği için telefon saçmalıyor.

Çözüm ise aslında çok basit ama uygularken dikkatli olmak lazım. Öncelikle kendiniz uğraşmanızı tavsiye etmiyorum. Bir profesyonele danışın yada teknik servise götürün.

CİHAZINIZDA OLUŞABİLECEK PROBLEMLERDE TÜM SORUMLULUK SİZE AİTTİR. BU YAZIDA ANLATTIKLARIM KENDİ TECRÜBELERİM VE YABANCI FORUMLARDAN OKUDUKLARIMDAN İBARETTİR.

1- Ama herşeye rağmen kendiniz uğraşmak isterseniz öncelikle bir fırça, bir kürdan, peçete ve kolanya( tercihen contact sprey ama ben tatilde olduğum için bulamadım).
Amacımız usb portu temizlemek. İşlem sırasında TELEFONU KAPATIN VE BATARYASINI SÖKÜN.
2- İlk olarak kürdan ile içindeki pamukçuk ve iplikleri temizlemeye çalışın. Kuvvet kulanmayın ve nazikçe davranın. Pinlere zarar vermemeye çalışın.
3- Ardından fırça ile nazikçe temizleyiniz.
4- Sonrasında kolanyalı peçete yada mendili kullanarak pinleri silmeye çalışın. Kürdan yardımcı olabilir ama cok zorlarsanız USB portu yamuktabilir yada kırabilirsiniz unutmayın.
5- Ardından kurumaya bırakın. Benzer bir işlemi içine çok bir şey sokmamak ile USB kabloyada uygulayabilirisiniz.
6- Son olarak kesin kuru olduğundan emin olmadan deneme yapmayın telefonu açmayın.

Bu yöntem bende işe yaradı. Bu yöntemi telefonumun zaten garantisi olmadığı için denedim ve USB portu tamamen sökerek temizledim. Her ihtimale karşı. Ama KESİNLİKLE TAVSİYE ETMİYORUM:

Comments

  1. Bunun aynisini bir HTC cihazda da duymustum. Sanirim bir de ozel spreyler varmis. Cocuk oyle cozmustu. Spreyi sikiyormussun ve cozuluyormus.

    ReplyDelete
  2. dediğin sprey yağsız contact sprey olmalı. Evde vardı ama memlekette olduğum için en ilkel yöntemlere başvurdum. Bes gun boyunca cok sinir etti telefon. Özellikle kapattıgım zaman tekrar acılması cok ilgincti...

    ReplyDelete
  3. sağolasın hocam. Açıklamanda gayet anlaşılır olmuş. Yardımların için teşekkürler

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Using Accelerometer when Screen Off

Introduction Android Phones have a lot of built-in sensor such as gyro, proximity and accelerometer. Using Accelerometer in Android is a known thing. For listening sensors, class or service needs a SensorEventListener implementation. An Activity is only exists when you are seeing it. When phone enters standby mode, activity which was recently active frozen and restored whenever needed. While this frozen time, activity doesn’t run. Because of that it doesn’t need sensor updates. And Android stop to listen some sensors for power management. Services have this condition like classes (activity). In contrast to class, a service run every time, even when phone is in standby mode. Therefore Services needs sensor updates for some situations. But android stop to listen some sensor(accelerometer) in some different phones. There is a solution for that. This is not an exact solution but it work with a lot of phones. With a BroadcastReceiver listen   Intent. ACTION_SCREEN_O

Eclipse'te Android Sanal Makinesi oluşturma

Eclipse'te oluşturduğumuz projeleri denemek için Eclipse'te Android Sanal makinesı oluşturabiliriz. Bu yaptığımız programları önce bilgisayar üzerinde denememiz ve ilk izlenimlerimizi oluşturmamız için önemlidir. Her android sürümü için farklı sanal makine oluşturabileceğimiz için yazdığımız programın farklı sürümlerde nasıl çalıştığını görmemize yardımcı olur. Bu sanal makineyi önceki yazılarda anlattığımız şekilde kurduğumuz Eclipse'te  bir kaç adımda oluşturabiliriz. Bunun içim aşağıdaki adımları izlememiz yeterli olucaktır. Windows-> AVD Manager a tıklayalım. Açılan pencerede sağ üstten "New"e basarak yeni sanal makine oluşturacağımız ekrana gelelim. Burda "Name" kısmına istediğimiz ismi yazabiliriz. Ama tavsiyem oluşturacağınız android sürümü ile alakalı isimler verin. örn: Android 2.1 sürümü için Andro_2.1 şeklinde isim verebilirsiniz. "Target" kısmında oluşturacağınız sanal makinenin API sini seçmelisiniz. SD kart kısmına

How to change position of MyLocationButton on new Map API v2? Explained

When an app use map and design some layout on this map (TextView, Button or image), developer needs to change position of default buttons of map view. (MyLocationButton, ZoomControl or compass...) As far as i know, there are two possible way for changing position of myLocationButton's position. 1- * - Disable it     * - Create new button programmatically     * - Add animateCamera(toCurrentLocation) to onClickListener of this button     * - And place it wherever you want But if you don't want to write all that there is a hack for that. 2 - * - findViewById() of hardcoded button with; ZoomControl id = 0x1 MyLocation button id = 0x2      * - And do whatever you want: // Find map fragment SupportMapFragment mapFragment = (SupportMapFragment) getSupportFragmentManager().findFragmentById(R.id.map); // Find myLocationButton view View myLocationButton = mapFragment.getView().findViewById(0x2); if (myLocationButton != null && myLocationButton.get