Skip to main content

Android'de ilk uygulama :"Hello World" uygulaması

Eclipse üzerinde android için ilk uygulamamızı geliştirmeye başlayalım. Diğer popüler dillerde olduğu gibi android'de de ilk deneme uygulamamız ekrana "Hello World" yazdırmaktan ibaret.

Gerekli kurulumlar önceki yayınlarda anlatılmıştır.

Android üzerinde yazılım geliştirirken görsel arayüzü oluşturmak için XML kodları kullanıcaz. Görsel arayüzün ardında asıl işlemleri yazdığımız java kodları halledecek.

İlk olarak proje oluşturmalıyız. Bunun için File->New->Other tıklanır ve açılan pencereden Android altından "Android Project" seçilir.  Next'e tıklanarak bir sonraki aşamaya geçilir.

Bu aşamada projemize isim vermemiz("Hello World" örnek olarak) ve hangi android API si üzerine kurulacağı seçilmelidir. Bu örnek için API7 (Android_2.1) seçmeniz seçmenizi tavsiye ediyorum.

Next' tıkladıktan sonra karşımıza çıkan ekranda "Package Name" i belirtmemiz lazım. (örn: com.hello.world)

Bu aşamaları geçtikten sonra işlemlerimiz bitmiş oluyor. Artık uygulamamızı çalıştırabilir. Bunun için önceden oluşturduğumuz sanal makineyi kullanacağız. http://komputercevapver.blogspot.com/2012/01/eclipsete-android-sanal-makinesi.html

Packege explorer penceresinden "Hello World" adlı paketi fare ile seçelim ve run a tıklayalım. Karşımıza açılan ekrandan "Android Application" 'ı seçelim. Ok düğmesine basalım.

Daha sonra sanal makine açılacak ve tuş kilidini açtıktan sonra yazdıgımız program calısmaya baslıyacaktır. Ekranda Hello World olan program ismi ve HelloWorldActivity yazıyorsa ilk uygulamamızı başarı ile tamamlamış oluyoruz.

Comments

  1. güzel anlatım olmuş. ilk uygulamamı yazabildim.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Eclipse'te Android Sanal Makinesi oluşturma

Eclipse'te oluşturduğumuz projeleri denemek için Eclipse'te Android Sanal makinesı oluşturabiliriz. Bu yaptığımız programları önce bilgisayar üzerinde denememiz ve ilk izlenimlerimizi oluşturmamız için önemlidir. Her android sürümü için farklı sanal makine oluşturabileceğimiz için yazdığımız programın farklı sürümlerde nasıl çalıştığını görmemize yardımcı olur. Bu sanal makineyi önceki yazılarda anlattığımız şekilde kurduğumuz Eclipse'te  bir kaç adımda oluşturabiliriz. Bunun içim aşağıdaki adımları izlememiz yeterli olucaktır. Windows-> AVD Manager a tıklayalım. Açılan pencerede sağ üstten "New"e basarak yeni sanal makine oluşturacağımız ekrana gelelim. Burda "Name" kısmına istediğimiz ismi yazabiliriz. Ama tavsiyem oluşturacağınız android sürümü ile alakalı isimler verin. örn: Android 2.1 sürümü için Andro_2.1 şeklinde isim verebilirsiniz. "Target" kısmında oluşturacağınız sanal makinenin API sini seçmelisiniz. SD kart kısmına

Using Accelerometer when Screen Off

Introduction Android Phones have a lot of built-in sensor such as gyro, proximity and accelerometer. Using Accelerometer in Android is a known thing. For listening sensors, class or service needs a SensorEventListener implementation. An Activity is only exists when you are seeing it. When phone enters standby mode, activity which was recently active frozen and restored whenever needed. While this frozen time, activity doesn’t run. Because of that it doesn’t need sensor updates. And Android stop to listen some sensors for power management. Services have this condition like classes (activity). In contrast to class, a service run every time, even when phone is in standby mode. Therefore Services needs sensor updates for some situations. But android stop to listen some sensor(accelerometer) in some different phones. There is a solution for that. This is not an exact solution but it work with a lot of phones. With a BroadcastReceiver listen   Intent. ACTION_SCREEN_O

Android Telefonlarda Usb Problemi

Telefonum kendi kendine araba moduna girmeye ve şarj sırasında problem yaratmaya başladı. Genel olarak sorun usb portu ile alakalı olduğu kesindi. Telefonu bilgisayara taktığım zaman tanıyamıyor, bazen şarj oluyor bazen olmuyor, bazen takılı değilken bile şarj olduğunu zannediyordu. Sorunu yazılımsal olabilir diye her türlü şeyi denedim ama çözüm olmadı. Sorunun çözümü olarak internette okuduğum ingilizce kaynaklarda USB portun 4 ve 5 inci pinlerinde gizli olduğunu öğrendim. Telefon 4 ve 5. pinler üzerinde direnç oluşunca (yağ, su, kir vb.) telefon araçta kullanıldığını zannediyor. Donanımsal bu uyarı yazılımsal desteklenmediği için telefon saçmalıyor. Çözüm ise aslında çok basit ama uygularken dikkatli olmak lazım. Öncelikle kendiniz uğraşmanızı tavsiye etmiyorum. Bir profesyonele danışın yada teknik servise götürün. CİHAZINIZDA OLUŞABİLECEK PROBLEMLERDE TÜM SORUMLULUK SİZE AİTTİR. BU YAZIDA ANLATTIKLARIM KENDİ TECRÜBELERİM VE YABANCI FORUMLARDAN OKUDUKLARIMDAN İBARETTİR. 1- A