Skip to main content

Android'de ilk uygulama :"Hello World" uygulaması

Eclipse üzerinde android için ilk uygulamamızı geliştirmeye başlayalım. Diğer popüler dillerde olduğu gibi android'de de ilk deneme uygulamamız ekrana "Hello World" yazdırmaktan ibaret.

Gerekli kurulumlar önceki yayınlarda anlatılmıştır.

Android üzerinde yazılım geliştirirken görsel arayüzü oluşturmak için XML kodları kullanıcaz. Görsel arayüzün ardında asıl işlemleri yazdığımız java kodları halledecek.

İlk olarak proje oluşturmalıyız. Bunun için File->New->Other tıklanır ve açılan pencereden Android altından "Android Project" seçilir.  Next'e tıklanarak bir sonraki aşamaya geçilir.

Bu aşamada projemize isim vermemiz("Hello World" örnek olarak) ve hangi android API si üzerine kurulacağı seçilmelidir. Bu örnek için API7 (Android_2.1) seçmeniz seçmenizi tavsiye ediyorum.

Next' tıkladıktan sonra karşımıza çıkan ekranda "Package Name" i belirtmemiz lazım. (örn: com.hello.world)

Bu aşamaları geçtikten sonra işlemlerimiz bitmiş oluyor. Artık uygulamamızı çalıştırabilir. Bunun için önceden oluşturduğumuz sanal makineyi kullanacağız. http://komputercevapver.blogspot.com/2012/01/eclipsete-android-sanal-makinesi.html

Packege explorer penceresinden "Hello World" adlı paketi fare ile seçelim ve run a tıklayalım. Karşımıza açılan ekrandan "Android Application" 'ı seçelim. Ok düğmesine basalım.

Daha sonra sanal makine açılacak ve tuş kilidini açtıktan sonra yazdıgımız program calısmaya baslıyacaktır. Ekranda Hello World olan program ismi ve HelloWorldActivity yazıyorsa ilk uygulamamızı başarı ile tamamlamış oluyoruz.

Comments

  1. güzel anlatım olmuş. ilk uygulamamı yazabildim.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Using Accelerometer when Screen Off

Introduction

Android Phones have a lot of built-in sensor such as gyro, proximity and accelerometer.
Using Accelerometer in Android is a known thing. For listening sensors, class or service needs a SensorEventListener implementation. An Activity is only exists when you are seeing it. When phone enters standby mode, activity which was recently active frozen and restored whenever needed. While this frozen time, activity doesn’t run. Because of that it doesn’t need sensor updates. And Android stop to listen some sensors for power management.

Services have this condition like classes (activity). In contrast to class, a service run every time, even when phone is in standby mode. Therefore Services needs sensor updates for some situations. But android stop to listen some sensor(accelerometer) in some different phones.

There is a solution for that. This is not an exact solution but it work with a lot of phones.

With a BroadcastReceiver listenIntent.ACTION_SCREEN_OFFand register sensor listener a…

How to change position of MyLocationButton on new Map API v2? Explained

When an app use map and design some layout on this map (TextView, Button or image), developer needs to change position of default buttons of map view. (MyLocationButton, ZoomControl or compass...) As far as i know, there are two possible way for changing position of myLocationButton's position.

1- * - Disable it
    * - Create new button programmatically
    * - Add animateCamera(toCurrentLocation) to onClickListener of this button
    * - And place it wherever you want

But if you don't want to write all that there is a hack for that.

2 - * - findViewById() of hardcoded button with;
ZoomControl id =0x1MyLocation button id =0x2      * - And do whatever you want:
// Find map fragment
SupportMapFragment mapFragment = (SupportMapFragment) getSupportFragmentManager().findFragmentById(R.id.map);

// Find myLocationButton view
View myLocationButton = mapFragment.getView().findViewById(0x2);

if (myLocationButton != null && myLocationButton.getLayoutParams() instanceof RelativeLayout.…

How to use SwipeRefreshLayout? Example

Google just released a new version of Android Support Library with SwipeRefreshLayout[1]. It is pull to refresh layout based on Google Now, not Gmail. Before this release most of android developers use PullToRefresh library from Chris Banes (Special thanks to him for great libraries and android development tips) But with the recent release of Google, Chris drop his support to own library - PullToRefresh. [2] We have SwipeRefreshLayout now it is simple to use with a few line of codes.


Step One: Install
Update your Android Support Library in Android SDK manager and make sure you have version 19.1. Then right click on project and select "Android Tools->Add Support Library". After instaltion your project has brand new support library.


Step Two: Layout
You should add your scrool view or list view in to a "SwipeRefreshLayout"

<android.support.v4.widget.SwipeRefreshLayout xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android" android:id="@+id/srl_contai…