Skip to main content

Eclipse'te Android

Gerekli dosyaları indirdikten sonra (önceki postta nerelerden indirileceği belirtiliyor.) kurulumu yapalım.
Öncelik sırasına göre
1-) Eclipse'i kendi belirlediğimiz bir dizine açalım. örn: D:\eclipse\|

2-)İndirdiğimiz android SDK'sınıda aynı yere çıkartalım. örn: D:\android-sdk-windows\

3-)Ardından "eclipse.exe" yi çalıştıralım. İlk açılışta karşımıza "hoşgeldin" ekranı çıkacaktır. Eclipse yeni ise bu ekrandan yaralanabilirsiniz.

4-)Eclipse ADT eklenti kurulumu için Eclipse'te Help->Install New Software... menü elemanı seçelim.
Sağ üst taraftan "Add" düğmesine tıklayalım ve karşımıza çıkan ekrana "Name" kısmına ADT Plugin ve "Location" kısmına da "http://dl-ssl.google.com/android/eclipse/" yazalım. "Ok" a basıp bir önceki ekrana gelelim. Yukarıdaki "Work With:" sekmesinden yeni oluşturduğumuz "ADT Pluging" i seçelim.

5-)Bir süre internetten gerekli dosyalara baktıktan sonra aşağıda "Developer Tools" onaylanır ve next e tıklanarak devam edilir.

6-)Yükleme sırasında sizden güvenlik için yada yükleme için onay isteyebilir. Bunları onaylayarak yüklemeye devam edelim. Kurulum bittikten sonra Eclipseyi tekrar başlatalım.

7-)Eclipse açıldıktan sonra Windows->Preferences menüsüne girelim. Sol taraftaki "Android" yazan sekmeye tıklayalım. "Browse" sekmesine önceden açtığımız android sdk dosyasının hedefini seçelim. Ardından Apply ve Ok butonlarına basalım verilen uyarıları geçelim. Bu aşamada önemli olmayan uyarılar.

Android platformunun kurulumuna geldik.
Bu aşamada Eclipse->Window->Android SDK Manager 'dan gerekli elemanların kurulumunu yapıcaz.
Bu sayfadan

Android SDK tools
Google USB Driver package
Ve isteğe bağlı olarak Android versiyonları
Genel olarak bütün cihazlarda çalışabildiği için Android 2.1 önerilir
Son olarakta Samples for SDK APIs 7 ve Google APIs By Google Inc. Android API 7, revision 1 seçilir.

Bu seçtiklerimizin yüklemesi uzun sürebilir. Bu işlemlerin ardından Eclipse hazır olur. Bu aşamadan sonra yapılacak tek şey yazılan programların denemesi için oluşturacağımız sanal makinadır. Ondanda bir sonraki yazıda bahsedicez.

Comments

Popular posts from this blog

Using Accelerometer when Screen Off

Introduction Android Phones have a lot of built-in sensor such as gyro, proximity and accelerometer. Using Accelerometer in Android is a known thing. For listening sensors, class or service needs a SensorEventListener implementation. An Activity is only exists when you are seeing it. When phone enters standby mode, activity which was recently active frozen and restored whenever needed. While this frozen time, activity doesn’t run. Because of that it doesn’t need sensor updates. And Android stop to listen some sensors for power management. Services have this condition like classes (activity). In contrast to class, a service run every time, even when phone is in standby mode. Therefore Services needs sensor updates for some situations. But android stop to listen some sensor(accelerometer) in some different phones. There is a solution for that. This is not an exact solution but it work with a lot of phones. With a BroadcastReceiver listen   Intent. ACTION_SCREEN_O

Eclipse'te Android Sanal Makinesi oluşturma

Eclipse'te oluşturduğumuz projeleri denemek için Eclipse'te Android Sanal makinesı oluşturabiliriz. Bu yaptığımız programları önce bilgisayar üzerinde denememiz ve ilk izlenimlerimizi oluşturmamız için önemlidir. Her android sürümü için farklı sanal makine oluşturabileceğimiz için yazdığımız programın farklı sürümlerde nasıl çalıştığını görmemize yardımcı olur. Bu sanal makineyi önceki yazılarda anlattığımız şekilde kurduğumuz Eclipse'te  bir kaç adımda oluşturabiliriz. Bunun içim aşağıdaki adımları izlememiz yeterli olucaktır. Windows-> AVD Manager a tıklayalım. Açılan pencerede sağ üstten "New"e basarak yeni sanal makine oluşturacağımız ekrana gelelim. Burda "Name" kısmına istediğimiz ismi yazabiliriz. Ama tavsiyem oluşturacağınız android sürümü ile alakalı isimler verin. örn: Android 2.1 sürümü için Andro_2.1 şeklinde isim verebilirsiniz. "Target" kısmında oluşturacağınız sanal makinenin API sini seçmelisiniz. SD kart kısmına

How to change position of MyLocationButton on new Map API v2? Explained

When an app use map and design some layout on this map (TextView, Button or image), developer needs to change position of default buttons of map view. (MyLocationButton, ZoomControl or compass...) As far as i know, there are two possible way for changing position of myLocationButton's position. 1- * - Disable it     * - Create new button programmatically     * - Add animateCamera(toCurrentLocation) to onClickListener of this button     * - And place it wherever you want But if you don't want to write all that there is a hack for that. 2 - * - findViewById() of hardcoded button with; ZoomControl id = 0x1 MyLocation button id = 0x2      * - And do whatever you want: // Find map fragment SupportMapFragment mapFragment = (SupportMapFragment) getSupportFragmentManager().findFragmentById(R.id.map); // Find myLocationButton view View myLocationButton = mapFragment.getView().findViewById(0x2); if (myLocationButton != null && myLocationButton.get