Skip to main content

Eclipse'te Android Sanal Makinesi oluşturma


Eclipse'te oluşturduğumuz projeleri denemek için Eclipse'te Android Sanal makinesı oluşturabiliriz. Bu yaptığımız programları önce bilgisayar üzerinde denememiz ve ilk izlenimlerimizi oluşturmamız için önemlidir. Her android sürümü için farklı sanal makine oluşturabileceğimiz için yazdığımız programın farklı sürümlerde nasıl çalıştığını görmemize yardımcı olur.

Bu sanal makineyi önceki yazılarda anlattığımız şekilde kurduğumuz Eclipse'te  bir kaç adımda oluşturabiliriz. Bunun içim aşağıdaki adımları izlememiz yeterli olucaktır.

Windows-> AVD Manager a tıklayalım. Açılan pencerede sağ üstten "New"e basarak yeni sanal makine oluşturacağımız ekrana gelelim.

Burda "Name" kısmına istediğimiz ismi yazabiliriz. Ama tavsiyem oluşturacağınız android sürümü ile alakalı isimler verin. örn: Android 2.1 sürümü için Andro_2.1 şeklinde isim verebilirsiniz.


"Target" kısmında oluşturacağınız sanal makinenin API sini seçmelisiniz.

SD kart kısmına sanal makinede kullanmak istediğiniz SD kart miktarını yazıcaz. 100 mb yeterli bir miktardır.

Hardware kısmında sanal makinenizde özel olarak bulunmasını istediğiniz özellikleri ekleyebilirsiniz. Mesela ram miktarı veya sensörler bu kısımdan eklenir.

Daha sonra "Creat AVD" butonuna bastığımızda sanal makinemiz hazır olucaktır.

Windows-> AVD Manager kısmından yeni oluşturduğumuz bu sanal makineyi çalıştırabiliriz. Daha sonra  oluşturduğumuz projeye "run" dediğimizde karşımıza çıkan ekrandan "Launch a New Android Virtual Device"  tan oluştuğumuz sanal makineyı seçmeliyiz.

Comments

 1. Ayni sekilde diger android surumleri icinde sanal makene olusturabilirmiyiz?

  ReplyDelete
 2. SDK Manager da extras kisminda Intel Hardware Accelerated Execution Manager i yukkleyip "kurunca" hiphizli bir emulator karsiniza cikiyor. Denemelisiniz.

  ReplyDelete
 3. S.a Siteniz sayesinde bende bir uygulama hazırlıyorum .fakat sanal cihazımın şarjı bitti uygulamalar açılmıyor. benim yaptığım uygulama dahil .ne yapabilirm .Şimdiden teşekkürler.

  ReplyDelete
  Replies
  1. @Harun selam,
   Sanal makinanın sarjı bitti derken ne kastettiğini anlamadım. Genelde %50 sarj durumunda gösterir. Sanal makinayı kaldırıp yeniden oluşturmayı denemelisin...

   Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Using Accelerometer when Screen Off

Introduction Android Phones have a lot of built-in sensor such as gyro, proximity and accelerometer. Using Accelerometer in Android is a known thing. For listening sensors, class or service needs a SensorEventListener implementation. An Activity is only exists when you are seeing it. When phone enters standby mode, activity which was recently active frozen and restored whenever needed. While this frozen time, activity doesn’t run. Because of that it doesn’t need sensor updates. And Android stop to listen some sensors for power management. Services have this condition like classes (activity). In contrast to class, a service run every time, even when phone is in standby mode. Therefore Services needs sensor updates for some situations. But android stop to listen some sensor(accelerometer) in some different phones. There is a solution for that. This is not an exact solution but it work with a lot of phones. With a BroadcastReceiver listen   Intent. ACTION_SCREEN_O

Android Telefonlarda Usb Problemi

Telefonum kendi kendine araba moduna girmeye ve şarj sırasında problem yaratmaya başladı. Genel olarak sorun usb portu ile alakalı olduğu kesindi. Telefonu bilgisayara taktığım zaman tanıyamıyor, bazen şarj oluyor bazen olmuyor, bazen takılı değilken bile şarj olduğunu zannediyordu. Sorunu yazılımsal olabilir diye her türlü şeyi denedim ama çözüm olmadı. Sorunun çözümü olarak internette okuduğum ingilizce kaynaklarda USB portun 4 ve 5 inci pinlerinde gizli olduğunu öğrendim. Telefon 4 ve 5. pinler üzerinde direnç oluşunca (yağ, su, kir vb.) telefon araçta kullanıldığını zannediyor. Donanımsal bu uyarı yazılımsal desteklenmediği için telefon saçmalıyor. Çözüm ise aslında çok basit ama uygularken dikkatli olmak lazım. Öncelikle kendiniz uğraşmanızı tavsiye etmiyorum. Bir profesyonele danışın yada teknik servise götürün. CİHAZINIZDA OLUŞABİLECEK PROBLEMLERDE TÜM SORUMLULUK SİZE AİTTİR. BU YAZIDA ANLATTIKLARIM KENDİ TECRÜBELERİM VE YABANCI FORUMLARDAN OKUDUKLARIMDAN İBARETTİR. 1- A